پورتال موسسه آموزش عالی آزاد فاخر

شنبه، 16 مهر 1401 (Sat, 8 Oct 2022) | 01:57:23
معرفی دوره

زبان عَرَبی  یکی از پرگویشورترین زبان‌های جهان، و بزرگ‌ترین عضو از شاخه زبان‌های سامی است و با زبان‌های عبری و آرامی هم‌خانواده‌است. زبان عربی یکی از شش زبان رسمی سازمان ملل متحد است و علاوه بر جهان عرب، این زبان در کشورهای چاد، اریتره  از میزانی از رسمیت برخوردار است.زبان عربی، زبان قرآن و بسیاری از متون اولیه‌ی مسلمانان است و نزد بسیاری از مسلمانان مقدس شمرده می‌شود. در دوران طلایی اسلام، عربی به عنوان زبان اول جهان اسلام از اهمیت بالایی برخوردار بوده و آثار علمی، ادبی و مذهبی فراوانی به این زبان نوشته شده است. تأثیر عربی بر زبان‌های دیگر جهان اسلام از جمله فارسی، اردو، کردی، و زبان‌های مختلف خانواده‌ی ترکی چشمگیر است. شمار کسانی که عربی را همچون زبان مادری به کار می‌برند از ۱۷۴ تا ۴۴۲ میلیون نفر تخمین زده می شود. عربی زبان رسمی ۲۵ کشور است که کل جمعیت آن‌ها نیز ۳۲۹ میلیون نفر است.

زبان عربی شمار فراوانی از گویش‌ها و لهجه‌های گوناگون را دربرمی‌گیرد که به طور کلی به سه بخش تقسیم می‌شود:

·        عربی کلاسیک یا قرآنی به عربی|اللغة العربیة الفصحی

·        عربی استاندارد یا شیوا و یا کتابی

·        عربی محاوره‌ای یا جلفی و یا دارجة :به عربی|اللهجة العامیة

اما هر بخشی از جهان عرب، گویش محلی ویژه خود را دارد که گاه تفاوت‌های میان آنها به اندازه‌ای است که عرب‌ها مجبور به سخنوری به عربی کتابی و یا انگلیسی و یا زبان واسط دیگری با هم می‌شوند.

·        لهجه مصری

·        لهجه مغربی شامل لهجه‌های: مراکشی، تونسی، الجزایری

·        لهجه شرقی شامل لهجه‌های: لبنانی، فلسطینی، و عرب زبانان غرب کشور اردن

·        لهجه عراقی و یا خلیجی شامل لهجات عراقی، کویتی، شرق سوریه، ساحل خلیج فارس از عراق تا کشور عمان و سواحل جنوبی و جنوب غرب ایران

از این میان عربی مصری به عنوان گویش محاوره‌ای زبان دوم مشترک میان همه عرب زبانان به کار می‌رود و دلیل آن وجود انبوه فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی و منابع عربی به این گویش است.

 

هم اکنون برای پیش ثبت نام اینجا را کلیک کنید.

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه آموزش عالی آزاد فاخر در شیراز است