پورتال موسسه آموزش عالی آزاد فاخر

جمعه، 30 مهر 1400 (Fri, 22 Oct 2021) | 21:12:38
مــرکز مشــاوره فاخــر
جبران خسارت-تامین اجتماعی-تامین دلیل-
ســوال:
با سلام و عرض ادب خدمت مسؤلین موسسه فاخر.
از دانشپذیرای موسسه هستم.
چند سوال خدمتتون داشتم.
سوال1_فردی در اورژانس بین جاده ای به عنوان نیروی جمعیت حلال احمر استان در حال خدمت رسانی به آسیب دبدگان ناشی از حوادث رانندگی میباشد.
در یک حادثه یکی از نیروهاای جمعیت برای نجات جان یک شخص و بیرون اوردن او از ماشین تصادفی مجبور میشود ستونهای ماشین را بریده و شخص آسیب دیده را بیرون بیاورد.نامبرده پس از مداوا اقدام به طرح دعوای مدنی تحت عنوان الزام به جبران خسارت وارده(به ماشین مبنی بر اینکه ستونهای ماشین بریده شده و خسارت وارد شده) علیه نیروی جمعیت می نماید و دادگاه حقوقی حکم به جبران خسارت میدهد.حال 1_آیا اقدام نیروی جمعیت در مباحث جزایی زیر عنوان علل موجهه قرار میگیرد؟درصورتیکه پاسخ مثبت است با کدام عنوان مطابقت مینماید ضرورت یا امر قانون و آمر قانونی؟ایا مسولیت مدنی منتفی است یا باقی؟
2-آیا حکم به جبران خسارت توسط دادگاه حقوقی صحیح است؟از چه نظر قابل ایراد است؟


سوال دوم:با توجه به اینکه قانون شوراهای حل اختلاف در قسمت تامین دلیل ناسخ ان قسمت از ایین دادرسی مدنی در صلاحیت این موضوع است حال اگر یک سازمان دولتی بخواهد بطرفیت یک شخص حقیقی یا حقوقی اقدام به تامین دلیل نماید ایا با توجه به اینکه قانون شوراهای حل اختلاف مقرر میدارد دستگاههای دولتی نمی توانند دعاوی خود را در شورا مطرح نمایند باید در کجا و چه مرجعی اقدام به تامین دلیل نماید؟

سوال 4_فرض کنید یک سازمان دولتی واقع در شیراز در حال اجرای یک طرح عمرانی در شهرستان کنگان میباشد.پس از چند سال از گذشت اجرای طرح تامین اجتماعی کنگان در کمیسیون خود اقدام به اصدار رای مبنی بر حق بیمه افرادی که تحت نظارت سازمان مذکور در کنگان کار میکرده اند مینماید وسازمان مجری طرح به رای معترض شده و پرونده در شورای مستقر در تهران تایید میشود.
سپس تامین اجتماعی کنگان اقدام به صدور اجراییه نموده و از حساب شرکت یاد شده مبلغ محکوم به را برداشت نموده.
حال ایا :با توجه به اینکه رای شورای تامین اجتماعی مستقر در تهران قطعی میباشد و با توجه به اینکه محکوم علیه سازمان دولتی است و نمی تواند مانند افراد حقیقی در دیوان عدالت نسبت به رای اعتراض نماید ایا سازمان یاد شده جهت اعتراض به رای میتواند در دادگاه عمومی اعتراض کند؟اگر میتواند دادگاه صلاحیت دار کدام دادگاه است؟در صورتیکه مستندی وجود دارد لطفا بیان نمایید.لطفا راهنمایی بفرماییدببخشید سوالا طولانی شد.با تشکر از موسسه خوبتون.


پاســـخ:
با سلام
1-قطعا حکم دادگاه به کیفیتی که توضیح داده اید صحیح نیست .عنوان هم جرم نیست که تحت عناوین گفته شده تعریف شود .چون اقدام اورژانس در راستای انجام وظیفه و برای نجات جان مصدوم بوده فاقد مسئولیت مدنی است بجز اینکه تعدی وتفریط در تخریب خودرو صورت گرفته باشد یعنی بیش از میزان ضرورت . حکم دادگاه در صورت اعتراض احتمال زیاد در مرجعه تجدید نظر نقض خواهد شد .ضرورت وقتی است که شخصی برای نجات جان خود یا دیگری خسارتی به دیگری بزند . این موضوع در حوزه مسئولیت مدنی قابل بحث است .
2- تامین دلیل طرح دعوی نیست . بنابراین مرجه صالح باز شورای حل اختلاف است .
3-اصولا کسانی که با دولت قرارداد دارند مستخدم دولت محسوب می شوند و مشمول قانون کار و به تبع آن تامین اجتماعی نیستند .فرض سئوال شما در مورد پیمانکاران بخش دولتی است که چون تابع قانون کار هستند بنابراین برای اعتراض باید به دیوان عدالت مراجعه شود . موفق باشید .


کــد پیگیری: 85127677 تعداد بازدید: 1992
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه آموزش عالی آزاد فاخر در شیراز است