یک شنبه، 11 خرداد 1399 (Sun, 31 May 2020) | 15:41:45  
مــرکز مشــاوره فاخــر
پیگیری مشاوره شماره 75313996
ســوال:
با سلام
با تشکر از زحمت و مشاوره شما
در پی مشاوره قبلی باید به استحضار برسانم زمین مال آن سه نفر است چون آنها سالها قبل آنرا از صاحب اصلی زمین خریده اند و بعد همکار بنده مال غیر را به من فروخته حالا دانسته یا ندانسته پس من نمی توانم درخواست افراز بکنم چون زمین مال مشاع نیست
می خواهم اول درخواست تحویل مبیع بدهم حال سوال من اینجاست آیا با توجه به اینکه قبلا درخواست تحویل مبیع دادم و ایشان آمد توسط یک کارشناس خبره { نه کارشناس دادگستری }ظاهرا زمینی را به من تحویل داد که بعدا مال غیر در آمد باز هم میتوانم درخواست تحویل مبیع بدهم ؟ و ایشان نیاید در دادگاه بگوید من یکبار زمین را تحویل دادم و این امر به مختوم است و درخواست مرا مختومه کند ؟ آیا می تواند ؟

سوا دومم : اگر ایشان نتواند زمین را به من تحویل دهد و من درخواست همان مقدار زمین را داشته باشم آیا دادگاه ایشان را مجبور به خرید زمینی مانند آن خواهد کرد ؟
من نمیخواهم درخواست ابطال قرارداد را بکنم چون در این صورت دادگاه فقط پول قولنامه مرا میدهد آنهم به ارزش سال 81
آیا اگر ایشان نتواند زمین را تحویل دهد که نمی تواند دادکاه ایشان را ملزم به خرید زمین دیگری میکند یا قرارداد را ابطال میکند و ایشان را خوشحال که حالا فقط باید پول زمین سال 81 را بدهد ؟


پاســـخ:
با سلام
دادن دادخواست الزام به تسلیم زمین با توجه به اینکه تحویل قبلی خلاف قانون و مال غیر بوده ، مجددا ایرادی ندارد .
خیر ف اگر نتواند ان زمین را به شما تحویل دهد باید خسارات شما را جبران کند . دادگاه وی را الزام به خرید زمین دیگری و تحویل به شما نخواهد کرد بجز اینکه خودش چنین توافق نماید .
در صورتی که دادن زمین به شما ممکن نباشد و شما پولی به ایشان پرداخت کرده باشید .ایشان باید خسارات و ضررهای شما را با توجه به ارزش پولی که از دست داده اید جبران کند . ضمنا شما تا زمانی که تقاضای ابطال معامله را ندهید دادگاه چنین حکمی صادر نخواهد کرد و شما نیز توصیه می گردد چنین در خواستی نداشته باشید . موفق باشید .


کــد پیگیری: 78315760 تعداد بازدید: 1384

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه آموزش عالی آزاد فاخر در شیراز است