جمعه، 5 اردیبهشت 1393 (Fri, 25 Apr 2014) | 07:13:21  
مــرکز مشــاوره فاخــر
شرکت های سهامی
ســوال:
با سلام و تشکر از زحمات شما سه سوال دارم

1- آیا تغییر تابعیت در شرکت های سهامی امکان پذیر است؟

2- آیا رِِییس هیات مدیره و مدیر عامل باید سهامدار باشند؟

3- آیا در شرکت های سهامی شخص حقیقی نماینده شخص حقوقی میتواند رییس یا نایب رییس هیات مدیره شود؟


پاســـخ:
با سلام
1- مستنبط از ماده 94 لایحه قانون تجارت و ماده 110 قانون تجارت تغییر تابعیت در کلیه شرکت ها امکان پذیر می باشد منتهی تغییر تابعیت در شرکت های تجاری، نیاز به توافق کلیه شرکا دارد و مجامع عمومی توان تصمیم گیری برای ترک تابعیت را ندارند.

2- به استناد ماده 107 لایحه اصلاح قانون تجارت هیات مدیره از بین صاحبان سهام انتخاب می شوند و بنا براین با توجه به اینکه رییس هیات مدیره نیز از بین اعضای هیات مدیره انتخاب می شود، پس سهامدار خواهد بود استثای این اصل فقط در خصوص نماینده شخص حقوقی عضو هیات مدیره است که شخصا"ممکن است سهامدار نباشد، بلکه به تبع شخص متبوع دارای سهم فرض می شود و نیازی نیست که خود شخصا" دارای سهام باشد . اما برای مدیر عامل ضرورتی نیست، که سهامدار باشد.

3- تبصره 1 ماده 119 به این سوال پاسخ مثبت داده است.


کــد پیگیری: 6342328 تعداد بازدید: 331

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه آموزش عالی آزاد فاخر در شیراز است